28.05.2009

Retssag i det totalitære Tyrkiet.

Forfatter: Poul Vinther Jensen



  

I går den 26. maj begyndte retssagen mod den fransk-tyrkiske forfatter Nedim Gürsel

Retssagen foregår i Istanbul. Ifølge Nemid Gürsel´s forsvarer risikerer N.Gürsel tre års fængelsstraf for beskrivelser af profeten Muhammed og hans familie i sin bog "Allahs Døtre".

Anklagen lyder, at Gürsel har "fornærmet religion og opfordret til had". 

Bogen Allahs Døtre, har været ude i et år. Den er solgt til 30.000 mennesker.

Derfor stiller forfatteren ifølge Reuters det sprørgsmål efter retsmødet: "Hvor er det had, som den åbenbart opfordrer til? Hvor er vreden ?. 

Men Nedim Gürsel, kan meget nemt findes skyldig.

I det udemokratiske og totalitære Tyrkiet, -  ja da er det de islamiske kræfter der har magten, - Erdogan, er blot en figur, der rejser rundt i Europa for "at fedte sig ind". 

Men han rejser forgæves. Tyrkiet, har med den aktuelle retssag klart demonstreret, at man ikke har til hensigt at overholde Københavnerkriterierne, - der er en - forudsætning - for, at kunne opnå priviligeret partnerskab med EU.

Et tungtvejende argument mod Gürsel kan blive, at Tyrkiets Ministerium for Religiøse Anliggender er gået ind i sagen - og vidner mod Gürsel. Normalt blander ministeriet sig ikke i retssager.

En del menneskeretsgrupper er gået ind i sagen, bl.a PEN, der i en pressemeddelelse,  udtaler følgende:"Retssagen mod Nedim Gürsel er endnu et eksempel på den fortsatte undertrykkelse af ytringsfriheden i Tyrkiet.

Nedim Gürsel er fransk statsborger og bor i Paris. Den næste høring i retssagen  er den 25. juni.

 

 

Kilde: Kristeligt Dagblad den 27.maj 2009. Jon Bøge Gehlert

         Fremhævelse:PVJ.

 

 

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810