21.05.2006

Nedrig optræden!!!

Forfatter: Poul Vinther Jensen.

Grædekonerne i Europarådet ikke tilfredse med Danmark.

  

Generalsekretæren for Europarådet Terry Davis er ikke tilfreds med, at ministeriet  Fogh Rasmussen har afvist rapporten fra Europarådets racismekomite (ECRI) 

Rapporten kritiserer Danmarks behandling af flygtninge og  indvandrere på flere områder.

 Terry Davis siger i denne forbindelse bl.a.:

 ”Jeg havde troet, at den danske regering ligesom andre regeringer ville sætte pris på rapporten, ECRI finder ikke på det, de skriver i rapporten. De rapporterer fra samtaler med mennesker i Danmark.”

 Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) har kritiseret, at flere af rapportens konklusioner er udokumenterede , og at regeringen af den grund ikke kan tage rapporten seriøst.

Regeringen opfatter dokumentationen i  rapporten så svag, at det devaluerer ECRI´s troværdighed!!!

 Fogh Rasmussen har samtidig kritiseret, at ECRI ikke har medtaget regeringens kritikpunkter.  

Til Morgenavisen Jyllands-Posten fredag den 19.maj udtaler T. Davis i denne forbindelse følgende:

 ”ECRI rapporterer, hvad de har hørt, og hvad enten den danske regering kan lide det eller ej, så er der nogle mennesker, som mener, at der er fordomme i Danmark. Hvis nogle mener, at der er fordomme, så ville jeg forvente, at den danske regering tog sig af det – i stedet for bare at afvise det.

ECRI har ikke ressourcer til at undersøge disse påstande, derfor bør regeringen undersøge, om det, ECRI har hørt, kan være sandt.” 

Man kan jo stille det spørgsmål, om det ikke var på sin plads, at de mennesker ECRI´s ”uafhængige eksperter” har talt med, står frem i fuld offentlighed. Det er god skik her til lands.

 Det er just ikke i småtingsafdelingen, man bevæger sig.  

 I rapporten bliver danske dommere kritiseret for at være fordomsfulde mod etniske minoriteter.

 Det er en meget, meget grov påstand mod den danske dommerstand!!!

 Jeg vil stille den ansvarlige person for ECRI`s gøren og laden i Danmark, Terry Davis, det spørgsmål - hvem har man talt med?

 Hvem er kommet med denne nedrige påstand, at danske dommere ikke er upartiske?

 Er det Højesteret, der er fordomsfuld? Er det Østre LandsretVestre Landsret ?

 Eller hvilke af vore byretter?

Ja, det må vi vide helt præcist!

 Hvis ikke ERCI,- og generalsekretær Terry Davis kan svare på dette, - ja da har ministeriet Fogh Rasmussen gjort det helt rigtige med rapporten,- nemlig at arkivere den lodret i papirkurven.

 

 Kilde: Morgenavisen Jyllands-Posten fredag den 19. maj 2006.

 

 

 

 

 

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810