25.11.2005
Hvorfor forjog USA de kristne serbere fra deres gamle hjemland?
Forfatter: Harry Vinter
Det gjorde de for at give landet til de muslimske albanere og lefle for verdens muslimer
Det er sjældent blevet sagt tydeligere, end det blev udtrykt af senator Joseph Biden ved en nylig høring om Kosovos fremtid. Han sagde blandt andet:
”Pristina er en af de få muslimske byer i verden, hvor USA ikke blot er respekteret, men direkte afholdt. Hvis vi sørger for den rette løsning, vil muslimer i hele verden blive mindet om, at USA kom Kosovos muslimer til hjælp og hjalp dem med at opbygge et stærkt, uafhængigt multietnisk demokrati.”
Ved samme høring udtalte ambassadør Holbrooke, som i sin tid fik tvunget de kristne i Bosnien til at underskrive Dayton-aftalen: ”Jeg kan ikke se anden endelig status for Kosovo end uafhængighed”, og han tilføjede:
”Vi må give de serbiske ledere en eller anden godbid, så det ikke ser ud, som om de har foræret 1000 års serbisk historie bort”.
Senator Joseph Biden er ikke hvem som helst. Han er favorit til at blive demokraternes næste præsidentkandidat.
Kilde: http://news.yahoo.com/s/afp/20051108/pl_afp/usserbiakosovo_051108233146
|