18.11.2010
Forliget, hullet som en sigte.
Forfatter: Poul Vinther Jensen
familiesammenføring ikke noget problem for EU-borgere, der jo er omfattet af EU-reglerne
Forliget, hullet som en sigte.
Det netop vedtagne forlig imellem ministeriet L.L. Rasmussen, og Dansk Folkeparti omkring udlændingepolitikken, er et lille skridt i den rigtige retning.
Forliget har fået mange øgenavne. Der tales om apartheid- lovgivning, snobberi, for veluddannede, o.m.a. Men et af lyspunkterne er, at der nu vil komme en oversigt over, hvad multietniseringen koster det danske samfund totalt.
Når det kommer frem, vil det blive et lidt af en overraskelse. Det er mange milliarder kr.
Penge, der belaster udviklingen i Danmark.
Når det gælder pointsystemet, er der ifølge flere eksperter der hævder, at det ikke ændrer noget som helst.
Ifølge professor i retslære ved Aarhus Universitet Jens Vedsted-Hansen, er familiesammenføring ikke noget problem for EU-borgere, der jo er omfattet af EU-reglerne
Ifølge Dagbladet Information, er det ca. 80 procent af de familier, der søger familiesammenføring, som vil kunne omgå pointsystemet.
Det ligner en stramning af reglerne for familiesammenføring,
Men er det i realiteten ikke. Hvis man flytter til Malmø i en kortere periode, uden at modtage kontanthjælp er vejen til Danmark åben.
Forsker i europæisk asylpolitik ved Dansk Institut for internationale Studier Thomas Gammeltoft-Hansen, siger ifølge Dagbladet Information følgende:
”en del, vil gøre brug af ` Malmø -finten ` for at få sin familie til landet. Der er næppe tvivl om, at flere vil prøve sig af det spor, der hedder EU´s regler for fri bevægelighed og derfor udnytte EU-reglerne.”
Poul Vinther Jensen
Kilde: Dagbladet Politikken/Dagbladet Information den 18.11. 2010.
Fremhævelse: PVJ.
|