31.10.2010
Repatrieringsforslag, tak!!
Forfatter: Poul Vinther Jensen.
Repatrieringsforslag, tak!! af Poul Vinther Jensen
Repatrieringsforslag, tak!!
Pia Kjærsgaards forslag om at forbyde arabiske TV- selskaber´s udsendelser til Danmark, kan ikke lade sig gøre. Enhver, kan hente hvad som helst på internettet. Her behøves der ingen parabol-antenne.
Men Pia Kjærsgaard har ret i, at der på en lang række arabiske tv-stationer bliver fremsat de mest uhyrlige beskyldninger imod Vesten, og ikke mindst imod jøder og Staten Israel.
Det vedligeholder naturligvis hadet imod Vesten og staten Israel.
Det bremser integrationen af de alt for mange muslimer i Danmark, -særligt blandt den yngre generation.
Derfor er forslaget om at bremse adgangen til arabisk TV uden betydning. Men et forslag om, at repatriere en stor del af den muslimske enklave i Danmark, fra Folketingets Talerstol, det vil der være et historisk perspektiv i.
Poul Vinther Jensen.
|