30.09.2009
Fint Høstmøde i Nyborg.
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Høstmøde i Nomos afholdt i Nyborg. Tre foredragsholdere var Adam Wagner, fra Dansk Samling, journalist Thomas Bolding Hansen, og den kendte skribent Ralf Pittelkow.
Fint Høstmøde i Nyborg
Lørdag den 26. September, var jeg til Høstmøde i Nomos., det blev afholdt i Nyborg med tre gode foredrag. De tre foredragsholdere var Adam Wagner, fra Dansk Samling, journalist Thomas Bolding Hansen, og den kendte skribent Ralf Pittelkow.
Nomos, er et uafhængigt medie, der har til formål at indsamle dokumentation samt udvikle og formidle ideer med relevans for den danske og vesterlandske samfundsdebat.
Adam Wagner talte om begrebet nationalitet, og leverede et fornemt bevis for, at danskerne, har været bevidst om et nationalt tilhørsforhold, - langt - tilbage i tiden.!!
Hvis man er i tvivl, kan man blot læse Saxo og hans Saxo Grammaticus ”Danmarks Krønike, oversat af FR. Winkel Horn. Eller Jørgen Olrik.
Ralf Pittelkow, talte om 68-generationen og dens magtovertagelse af den offentlige mening.
Her især på universiteterne, der ifølge Pittelkow, har haft så stor en indflydelse, at selv liberale partier i dag er præget af denne tænkning.
Den ene foredragsholder Thomas Bolding Hansen, omdelte et grundigt gennemarbejdet bevis på, at udviklingen går sin skæve gang, når det gælder integrering af befolkningsgrupper fra væsentligt fremmede kultur-kredse.
Thomas Bolding Hansen, skriver bl.a. følgende under overskriften Lidt fakta om Demografi.
Den kommende generation af fødedygtige indvandrere og efterkommere, fra de ni største muslimske indvandregrupper i Danmark, vil vokse sig 12 procent større (O-19 årige vs 20-39 årige) Nemlig: 38.068 vs 33.976.
Ikke nok med det. De som føder relativt færre børn, vil være færre, end de som føder relativt mange børn. Og ligeledes vil der blive flere af dem, vi har det største kriminalitets og integrationsproblemer med – Eksempler:
Færre:
Tyrkiet. O-19. årige = 9981 og 20-39 årige = 11058 – Relativt færre. Kriminalitetsindeks = 209.
Bosnien 0-19 årige = 2881 og 20-39 årige = 3327 – Væsentlig færre. Kriminalitetsindeks = 104.
Flere:
Somalia 0- 19 årige = 2510 – Markant flere. ( Kriminalitetsindeks = 208)
Irak 0- 19 årige = 6000 og 20-39 årige = 4198 – Markant flere. (Kriminalitetsindeks = 104)
Libanon 0-19 årige = 5717 og 20-39 årige 3371 – Markant flere. ( Kriminalitetsindeks = 259)
Kvinder fra Tyrkiet, Somalia, Irak, Libanon, Pakistan, ( Gennemsnit af antallet i perioden 2003-2007), udgjorde 2,8 procent af kvinderne mellem 18-42 år og fødte 4,8 procent af børnene i Danmark, altså 1,71 gange så mange børn som danske kvinder.
Men de som føder flest børn per kvinde, vil i fremtiden udgøre en større andel i procent af efterkommere fra disse lande. Altså de kan måske ende med at føde 2 gange så mange børn som danskerne i nær fremtid.
De største muslimske indvandrergruppers fertilitetsrate, per tusind kvinder i aldersgruppen 16-42 år, set i forhold til danske kvinder i samme aldergruppe:
Danske: 66 børn per tusinde kvinder
Tyrkiske: 80 børn per tusinde kvinder, eller 121 procent så mange børn som danske kvinder.
Somaliske:159 børn per tusinde kvinder, eller 241 procent så mange børn som danske kvinder.
Afghanske: 107 børn per tusinde kvinder, eller 162 procent så mange børn som danske kvinder.
Irakiske: 116 børn per tusinde kvinder, eller 175 procent så mange børn som danske kvinder.
Libanesiske: 115 børn per tusinde kvinder, eller 174 procent så mange børn som danske kvinder.
Pakistanske: 115 børn per tusinde kvinder, eller 174 procent så mange børn som danske kvinder.
Brugte kilder i ovenstående: ”BEF3” i Statistikbanken og rapporten ”Indvandrere i Danmark 2008” fra Danmarks Statistik.
Kriminalitet:
Om eufemismen ”hårde kerner” Citat fra JP Århus.
”Alle taler om, at det drejer sig om 20-30 unge, men det holder slet ikke.” Rene Skau Björnsson folketingsmedlem (S)
Hårde kerner har det så med at opstå hele tiden, på nye steder, altid lavt i antal, nu Rosenhøj, nu Tillegården og delvis i andre områder i Århus Vest. Nye indsatsområder, nye budgetter.
Nørrebro:
For få år siden hed det at indsatsen dér var vellykket, ungdomskriminaliteten var reduceret. Nu gælder helt modsatte.
Fra JP: (Artikel titel 05.03. 09 ” Skyderier trods massiv indsats”)
Udgifter Københavns Kommune 2008
. Kriminalpræventivt arbejde: 194 mio. Kr.
. Integration: 422 mio. Kr.
. Socialt arbejde: 220 mio kr. på Nørrebro, hvilket svarer til ca. 20 pct. af det samlede budget.
Alligevel hedder det sig, Citat i en nylig artikel igen i JP.
”Tusinder af unge kan ende i bander”.
Hvis man ønsker at læse mere , kan man slå op på TBH`s blog: http://logisksnit. Blogspot.com/
Poul Vinther Jensen
Kilde: journalist Thomas Bolding Hansen.
|