26.08.2009
Islam, en had-religion.
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Engelsk forfatter kritiserer islam, men ryster efterfølgende på hånden
Ifølge Sunday Times , har den kendte britiske forfatter Sebastian Faulks i et stort interview med bladet langet ud efter Koranen og den muslimske verden.
Sebastian Faulks har i interviewet sagt.
” at Koranen er svulstig tale fra en skizofren blottet for en etnisk dimension, og at Koranen er en deprimerende bog, - et endimensionelt værk, der ikke anviser veje til et nyt og bedre liv.”
Det har omgående affødt vrede hos de sarte muslimer. Og forfatteren har straks ilet ud med en undskyldning i The Guardian, og forsøger at fedte for muslimerne, ved at udtale følgende:
”At mange af de syner og høren stemmer i både det nye og gamle testamente, i dag ville få en psykiater til at hæve øjenbryn.”
Ynkeligt Sebastian Faulks .
Han fortsætter med at fedte for de sarte muslimer.
Til The Guardian fortæller han, at i forbindelse med sin research til sin kommende bog ” A Week in December ” læste han Koranen, og at læsningen gav ham stor respekt for islam, og understreger, at de mest venlige figurer i den kommende roman faktisk er muslimer.”
I bogen optræder en studerende, der ledes på afveje af en islamisk terror-gruppe.
Sebastian Faulks skulle prøve at gæste sin forfatter kollega Salman Rushdie. Han vil utvivlsomt kunne fortælle et og andet om islam, især om begreber som had og gengældelse.
Hvis det ikke er tilstrækkeligt, kan jeg anbefale Sebastian Faulks, at læse den danske forfatter Helle Merete Brix´s bog ”Mod Mørket, Det Muslimske Broderskab i Europa.” udgivet af Trykkefrihedsselskabets Bibliotek.
Kilde: Morgenavisen Jyllands-Posten den 26. 8. 2009.
Fremhævelse: PVJ.
|