15.08.2009
Irakiske "flygtninge"
Forfatter: Arne von Kappelgaard
Lider visse danskere af nationalmasochisme?
Det er jo lidt tankevækkende, at da myndighederne endelig fik taget sig sammen til at få ryddet Brorsons kirke for de irakiske platugler, så var der i Odense - selfølgelig i Vollsmose - skyderi mod politiet.
Alt imedens ca. 12.000 storbytosser og nyttige idioter fra godhedsindustrien demonstrerede foran Christiansborg over den åh så frygtlige og brutale rydning. Det sætter det hele lidt i relief med disse 2 episoder. Samtidig bekræfter det en i, at muslimerne tilsyneladende er født med et gen, der gør dem evigt utilpassede, uanset hvor de slår sig ned. Hvordan kan nogen med bare et minimum af åndsevner i behold tro, at denne "berigelse", denne voldtægt af den etniske dansker kan få en lykkelig udgang!
Jeg er bange for, at disse mennesker der uberettiget er kommet til landet aldrig bliver sendt hjem. Løsningen på fremmedes ophold fremover må være, at opgive falsk navn, så hvis det ender med udvisning, så kender hjemlandet ikke noget til vedkommende, og kan så selfølgelig ikke tage imod. Såre simpelt. Livsvarig forssørgelse i Danmark.
Kunne det ikke være en løsning, hvis alt andet glipper - og man har fået dem indfanget - at hyre et fly, og udstyre dem med en faldskærm!?
Når det gælder etniske danskere, så er langmodigheden meget kort fra myndighedernes side. Her falder hammeren med det samme. Vi kan så konstatere, at irakere på overførelsesindkomst i Danmark, har tårnhøje lønninger i hjemlandet!!! Når man passer sit arbejde og betaler sin skat, så er det uhyre krænkende at læse noget sådant.
Herre Jemini, hvor svært kan det være for myndighederne i disse it-tider.
Jeg ville prise mig lykkelig for, hvis min pessimisme over udviklingen ikke holdt vand, men jeg har mine stærke tvivl. Kræfter i det danske samfund - ja i hele Europa - vil tilsyneladende ikke kæmpe for de vestlige og nationale værdier. Egne værdier bliver skrottet, for at hylde mangfoldigheden og de tilbagestående kræfter, som muslimerne repræsenterer.
Har vi virkelig som danskere glemt at kæmpe for det vi tror på? Vi lader bare stå til, medens middelmådigheden gennemsyrer systemet. Folket tuller sig ind i diverse serier, der kører på idiotkassen. Bekvemt for myndigheder, men dårligt for den danske sag.
Vi ved at et fjeld kan sprænges og tvinges kan en elv, men aldrig kan et folk forgå, der ikke vil det selv.
.
|