24.07.2009
Bosnien og fremtiden
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Bosnien bliver mere og mere muslimsk til stor fortrydelse for det katolske mindretal
NATO´s beslutning om at gå aktivt ind i konflikten på Balkan, var en yderst tvivlsom beslutning, set ud fra et vestligt synspunkt. Opgaven for NATO, var at beskytte de muslimske enklaver i Bosnien og Kosovo, der ifølge det internationale samfund blev chikaneret af de kristne serbere.
I dag, er det en anden dagsorden. Ifølge en artikel af Kristeligt Dagblad´s Jens Ravn-Olesen, er det nu katolikkerne i Bosnien der er de store tabere.
Det muslimske folkeflertal i Bosnien er vokset i et omfang, så hovedstaden Sarajevo med 600.000 indbyggere, kun har 17.000 katolikker, og i stiftet Banja Luka er tallet faldet fra 150.000 til 35.000 katolikker.
Kardinal Franc Rodé , der leder Vatikanets afdeling for apostolsk liv, har fremsat disse tal
i Vatikanets Radio efter en rejse til Balkan. Her var han inviteret af kardinal Vinko Puljic i Bosnien. Det store fald i antallet af katolikker skyldes at mange flygtede til Kroatien, og til så fjerne lande som Australien, Canada, og New Zealand.
Det var ikke uden grund. Mange præster og religiøse personer, blev under krigene dræbt, og kirker og klostre blev brændt af i stort omfang.
I sin radiotale sagde kardinal F.Rodé, at uanset udviklingen er den katolske kirke beredt på at blive i Bosnien og yde sin kirkelige tjeneste .
Siden krigen er der blevet bygget mere end 100 nye moskeer, der er ifølge Rodé tegn på, at der er en vilje til at gøre Bosnien til en muslimsk stat.
Man må håbe, at de ansvarlige vestlige ledere af NATO-alliancen, har draget nogle erfaringer, - som ikke bør gentages.
Kilde: Kristeligt Dagblad den 22. Juli 2009.
Fremhævelse:PVJ.
|