07.04.2009
Høj pris Erdogan
Forfatter: Poul Vinther Jensen.
Efter Tyrkiets politiske selvmord har det ikke længere noget at gøre i EU.
Det var udmærket, at Tyrkiet forløb sig ved NATO´s møde i Baden Baden, hvor Danmarks fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen blev valgt og antaget som chef for den vestlige verdens vigtigste organisation.
Hvis den tyrkiske regering tror, at man vinder Vesten´s respekt, ved at fremføre nogle islamiske protester, - ja så har man skudt sig selv i foden.
Det vil koste dyrt ved de kommende forhandlinger i EU, om en udvidet samarbejdsaftale.
EU-medlemsskab, er naturligvis ikke på tale, - idet, Tyrkiet, ikke er et europæisk land, - men et islamisk land.
Det afgør sagen.
Hvad rager det Vesten´s fremtid, at Tyrkiet og den øvrige islamiske verden er pikeret over, at et dansk dagblad har bragt en række tegninger af profeten Muhammed.
Den slags religiøs pladder, det kan man glemme alt om i en vestligt sekulær organisation. Her gælder det forsvaret imod totalitære regimer. Især de Islamiske!!
At Morgenavisen Jyllands-Posten, valgte at bringe disse profet-tegninger, - ja det var stærkt påkrævet, - fordi, - den islamiske kulturkreds, er i færd med at formindske vores uindskrænkede ytringsfrihed i vort frie Europa.
Det skal Erdogan- regeringen komme til at erfare!!
|