08.01.2009

Ikke britisk, - men muslimsk opfordring.

Forfatter: Poul Vinther Jensen

Forandring sker, når andre kulturkredse får indpas i et land

Ikke britisk, - men muslimsk opfordring.

Når en kulturelt sammensat nation lader andre kulturkredse få indpas i et land, sker der naturligvis en forandring.

Det betyder, at den styrke der er ved en enhedskultur, forsvinder. Det er noget negativt, - og på det lange stræk en svækkelse af nationens evne og mulighed for at kunne handle frit.

Det gælder især på det udenrigspolitiske område.

I disse dage, er det ikke alle europæiske regeringer der kan handle frit når det gælder konflikten i Gaza. I Storbritannien, erfarer man denne lektie nu.

Ifølge The Guardian i dag 8.1. Har muslimske ledere i et brev til premierminister Gordon Brown meddelt, at vreden over den israelske militæroffensiv i Gazastriben har nået et kritisk punkt og risikerer at styrke de mest yderliggående grupper. I brevet til G. Brown står der bl.a.

"Den israelske regerings "uforholdsmæssige magtanvendelse" har "givet nyt liv til yderliggående grupper og styrket deres budskab om vold og evig konflikt.

Vi risikerer, at muslimerne i Storbritannien og udlandet mister troen på den politiske proces"

Brevet er bl. a underskrevet af imamen i al-Tawhid moskeen i London, Usama Hasan, og lederen af Islamic Foundation, Dilwar Hussain.

De muslimske organisationer opfordrer Brown til at lægge pres på USA for at fordømme Israels militæroperation.

Poul Vinther Jensen

Kilde: Ritzau/The Guardian/ Kristeligt Dagblad, den 8. januar 2009.

         Fremhævelse: PVJ.

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810