17.12.2008

Folkemordet i Armenien!!!

Forfatter: Poul Vinther Jensen

En del tyrkere har "tømmermænd" over det folkemord, som fandt sted mod armenerne.

  

At Tyrkiet er en gammel hersker - nation, der ikke regner sine undersåtter for ret meget er velkendt.

Det gælder det kurdiske mindretal, der stadig bliver forfulgt af central-regeringen i Ankara

Folkemordet i Armenien, der i grusomhed kan måle sig med det der blev udført af SS-tropper rundt om i Europa under Anden Verdenskrig, er aldrig blevet ført frem i lyset i den tyrkiske stat. 

Men nu er der ved at ske noget. 

Ifølge BBC, er der kommet en underskriftindsamling på internettet, som førende tyrkiske akademikere og avis-klummeskrivere har sat igang. 

Underskriftindsamlingens overskrift er "Jeg undskylder

Undskyldningen er rettet mod armeniere for "den store katastrofe i 1915", hvor flere hundrede tusinde armeniere døde. Indledningen til underskriftindsamlingen lyder som følger: 

" Min samvittighed kan ikke acceptere den ligegyldighed og benægtelse af den Store Katastrofe, som de ottomanske armeniere var udsat for i 1915.

Jeg afviser denne uretfærdighed og  - på egne vegne deler jeg mine armenske brødres følelser og smerte- og jeg siger unskyld til dem.

De ledende bag underskriftindsamlingen, håber på at få gang i en diskussion i det tyrkiske samfund om de grusomme hændelser, foregik i løbet af Første Verdenskrig.

Tyrkiet, har til dato nægtet, at der var tale om folkemord.

Det var lige det der var tilfældet.

Derfor bruges betegnelsen Folkemord også af mange internationale historikere.

 

Dette hæderlige initiativ, behager ikke det offentlige Tyrkiet.

Mange tyrkiske politikere, har taget afstand fra underskriftindsamlingen. Og 60 tidligere tyrkiske ambassadører har udsendt en erklæring, der kalder underskriftindsamlingen for urimelig og modstridende med Tyrkiets nationale interesser.

 

 

Kilde: BBC/Kristeligt Dagblad. den 16. december 2008.

          Fremhævelse: PVJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810