10.12.2008
På med vanten Fogh!!
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Den potentielle morder fra Tunis, som nu har "tålt" ophold i Slaraffenland, er en hån mod danskerne.
Ifølge Ritzau den 9.12, må bladtegneren Kurt Westergaard indstille sig på, at han kan komme til at møde den mand på gaden i Århus, som ifølge Politiets Efterretningstjeneste har haft planer om at myrde ham.
Det fastslår statsminister Anders Fogh Rasmussen efter der har været kritik af , at den såkaldte tuneserlov ikke forhindrer den mistænkte i at besøge sin familie i Århus.
Ifølge Ritzau udtaler Fogh Rasmusse på sit ugentlige pressemøde følgende:
"Jeg kan godt forstå, hvis nogen undrer sig over, at den person, som vi mistænker for at ville myrde Kurt Westergaard, fortsat kan befinde sig tæt på, hvor han bor.
Men det siger sig selv, at vi kun kan frihedsberøve folk på grundlag af en dom"
Der er en anden mulighed hr Fogh Rasmussen:
Som regeringschef, har De mulighed for at skrive et brev til den tunesiske Regering.
Hvor De forlanger, at Tunesien tager imod deres egen statsborger, der er uønsket i Danmark, - og samtidig afkræve den tunesiske Regering, at den i henhold til FN-konventionerne, drager omsorg for, at den pågældende statsborger ikke bliver udsat en behandling, der er i strid med FN`s menneskerettighedserklæring.
Når der kommer et positivt svar på en sådan henvendelse, vil der ikke være yderligere forhindringer for at udvise den tunesiske statsborger for bestandigt.
Kilde: Ritzau. den 9. 12. 2008.
|