17.10.2004

EU-accept af holocaustbenægtelse

Forfatter: Harry Vinter

Leder for Holocaustcentret, Uffe Østergaard, står til 10 års fængsel i Tyrkiet

Afdelingsleder for Dansk Center for Holocaust- og Folkedrabsstudier Uffe Østergaard kan se frem til et længerevarende ophold bag lås og slå i et tyrkisk fængsel.

Den nye tyrkiske straffelov, som forleden blev modtaget med lovord af EU-kommissær Verheugen, indeholder nemlig en § 306, som gør det strafbart at handle imod tyrkiske interesser. I det juridiske udvalgs kommentarer til denne paragraf angives omtale af tyrkernes folkedrab på armenerne som en sådan forbrydelse med en straframme fra 3 til 10 års fængsel.

På Holocaustcenterets hjemmeside www.folkedrab.dk findes en grundig omtale af folkedrabet på armenerne.

Nogen på Holocaustcenteret, formodentlig dets ansvarlige leder, står altså nu til 10 års fængsel i Tyrkiet.

Når eller hvis Tyrkiet om føje år bliver optaget i EU, vil Tyrkiet i kraft af det retlige samarbejde kunne begære Uffe Østergaard udleveret til retsforfølgelse.

På den baggrund er der god grund til at holde godt øje med www.folkedrab.dk.

Skulle omtalen af tyrkernes folkedrab på armenerne pludselig forsvinde, er det ikke første gang, sandheden er blevet ofret på grund af andre hensyn.

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810