10.11.2007
Danmarks ry, - fuldt intakt!!
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Vatnisseparti nr. 1, Det Radikale Venstre, frygter for Danmarks ry i udlandet.
At Det Radikale Venstre, ikke har den store indsigt i, hvor meget den internationale isalmiske terrorisme kan skade Vesten, er velkendt.
Her går man udfra, at "fornuften" indfinder sig, hvis bare man ikke sætter sig op imod de formørkede traditioner, der hersker i de fleste islamiske lande.
I Valgkampen, er der et godt eksempel på denne tankegang..
Ifølge Ritzau, opfordrer Det Radikale Venstre´s klimaordfører Martin Lidegaard, nu til, at Danmark skal bruge en del midler på at genoprette sit ry efter Muhammed-krisen, til at promovere grøn teknologi frem til klimatopmødet i København i 2009.
Martin Lidegaard er ikke tilfreds med, at ministeriet Fogh Rasmussen, kun har afsat 35. millioner kroner i sit finanslovsudspil for 2008.
Det er muligt, at dette beløb burde være større, når nu hele verden er tilskuer til, hvad Danmark formår på grøn dansk teknologi.
Men når det gælder Danmarks ry efter Muhammed-krisen, så er der intet der skal rettes op,- tværtimod.
Statsminister Anders Fogh Rasmussen, og udenrigsminister Per Stig Møller, har på intet tidspunkt under Muhammed-krisen, bøjet hovedet for de formørkede totalitære islamister men stået fast på den grundlovssikrede ytringsfrihed.
Der er ikke sagt undskyld på Danmarks vegne!!!
Det har aftvunget respekt rundt om i den frie verden.
Åbenbart så meget, at et flertal af lande i det internationale samfund, har valgt Danmark som værtsland for det store klima-topmøde i 2009, med over 9000 deltagere.
Kilde:metroXpress fredag den 9. november 2007.
ritzau.
|