17.09.2007

Moskeer i Storbritannien

Forfatter: Poul Vinther Jensen

styres af fundamentalister.

 

Storbritannien september 2007. 

Lørdag den 8. september, bragte Dagbladet Politiken  en "Islamdebat i glimt". 

Her beskriver man situationen om den islamiske tilstedeværelse i Europa pt: 

I Storbritannien, er næsten halvdelen af moskeerne kontroleret af den yderliggående Deobandi-sekt , der er imod vestlige værdier og ifølge The Times,den 7. september  i sin tid var med til at fostre den afghanske Talebanbevægelse. 

Sekten anføres i Storbritannien af den 36-årige Riyadh ul-Hag og kontrollerer flere end 600 af Storbritanniens 1350 moskeer.The Times´s oplysninger er viden fra en politirapport.

Da den 36-årige Riyad ul-Hag er udannet i Storbritannien , mener The Times, at oplysningerne sår tvivl om den britiske regerings opfattelse af, det især er udenlandske prædikanter, der spreder radikal islam i britiske moskeer.

 Ifølge The Times, er der tale om en ny generation af radikale britiske imamer.

17 af Storbritanniens 26 seminarier drives af Deobandi-sekten, og de udklækker 80 procent af de britisk-uddannede muslimske præster.

 Ifølge Daily Telegraph, 6. september, har offentlige biblioteker i Storbritannien indkøbt islamiske bøger, der hylder 'hellig krig`og i nogle tilfælde støtter terror.

Ifølge avisen er der blandt andet indkøbt bøger af prædikanter som den fængslede Abu Hamsza og den udviste Abdullah el Faisal.

 Det konservative parlamentsmedlem Patrick Mercer siger, at han støtter ytringsfriheden, men finder oplysningerne skræmmende.

 Det er ikke for meget sagt, at det går sin skæve gang i Storbritannien.

 

Kilde: Dagbladet Politiken den 8. september 2007.

 

 

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810