04.05.2026

Frygten for at blive kaldt racist koster skatteyderne kassen

Forfatter:



"Lotte Kofoed, der er rådmand for SF i Frederiksberg Kommune, giver udtryk for, at der er en berøringsangst på venstrefløjen, og hun har selv været bange for at blive kaldt racist.

I maj 2025 trådte hun dog offentlig frem med sin erfaring om folk fra MENAPT-landene (de muslimske lande i Mellemøsten, Nordafrika, Pakistan og Tyrkiet, red.).

Hun gav udtryk for, at indvandrere fra disse lande i højere grad end etniske danskere forsøger at snyde sig til en førtidspension.

Det var blandt andet i Berlingske, at Lotte Kofoed kom med sin skarpe kritik af tildelingen af førtidspension til indvandrere: »Det er nogle, jeg har mødt gennem mit arbejde, hvor man ville sige, at de måske vil ydelserne mere, end de vil Danmark.«"

Læs her >>>

Læs INDSIGT-UDSYN her

BESTIL BØGER HER

Nyeste videoer -  herunder alle
talerne fra Folkefesterne 2014-2019
se dem i videoteket lige nedenunder

Se flere i Audio- og videoteket

Giv en hånd med

Bliv medlem af foreningen eller støt vores arbejde økonomisk.

 

Du melder dig ind her

MobilePay betalingsnr.:
34810