13.04.2009
Ingen undskyldning i Istanbul!!
Forfatter: Poul Vinther Jensen
Ingen undskyldning i Istanbul!!

På konferencen " Civilisationernes Alliance" i Istanbul holdt fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen sin første tale efter udnævnelsen til NATO´s generalsekretær.
Denne tale, har der været en del debat om i de danske medier. Flere har hævdet, at
A.F.Rasmussen her gav den islamiske kulturkreds en officiel undskyldning for Muhammed-tegningerne. Sådan hørte jeg det ikke.
Ifølge Politiken den 6.4. 2009, udtalte Anders Fogh Rasmussen følgende:
"Jeg fordømmer alle handlinger, der dæmoniserer folk på baggrund af deres religion eller etniske baggrund. Jeg respekterer islam som en af verdens største religioner såvel som dens symboler. Jeg ville aldrig selv afbilde nogen religiøs figur, inklusive profeten Muhammed, på en måde, der kan såre andres følelser.
Jeg var dybt foruroliget over, at mange så tegningerne som et dansk forsøg på at fornærme muslimer. Intet kunne ligge mig fjernere."
Heri er der ikke nogen undskyldning.
Det er udmærket. For Morgenavisen Jyllands-Posten, bragte jo heller ikke Muhammed-tegningerne, for med forsæt at fornærme muslimerne rund om i verden.
Men for afprøve, om det var muligt at bringe tegninger af profeten Muhammed, - uden frygt for trusler fra muslimsk side: Det var ikke muligt.
Her er sagens kerne: Hvis muslimerne påbyder en vestlig person, om ikke tegne profeten Muhammed, - ja da må enhver fri tegner tegne profeten Muhammed. Alene for at opretholde sin suverænitet som fri kunstner.
Det er dette den danske ytringsfrihed står for. Her er der ingen der kan komme med et diktat.
Sådan skal det vedblive med at være. Det er jeg sikker på Danmarks nu fhv. statsminister Anders Fogh Rasmussen er enig i.
Poul Vinther Jensen
Kilde: Dagbladet Politiken den 6.4. 2009.
Fremhævelse:PVJ.
|